Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie

22. 8. 2008

V roce 1891 byla postavena zděná hasičská zbrojnice, která pouze potvrdila vzrůstající význam hasičského spolku pro obec. Vždyť  již v roce 1885 pořádali březenští hasiči poprvé veřejné cvičení a o čtyři roky později přivítali na župním sjezdu své kolegy z celých severovýchodních Čech. Díky zakoupení čtyřkolové ruční stříkačky v letech 1904-1905 /nebyla rozhodně laciná, stála celkem 2200 korum a byla pořízena pouze díky půjčce místní Kampeličky/ mohli následně úspěšně bojovat s rozsáhlými požáry ve dvorech ve Skašově a v Sukoradech a v roce 1912 dokonce s lesním požárem u Obrubců.

 

Sbor dobrovolných hasičů obnovil své aktivity hned po vzniku samostatného československého státu, pravidelně pořádal hasičská cvičení a také taneční zábavy. V roce 1928 uvítali březenští hasiči přes 600 účastníků župního sjezdu. Hlavním jejich zájmem však pochopitelně byl a zůstal boj proti požárům i dalším katastrofám. Z těch největších, proti kterým v tomto období zasahovali, je potřeba jmenovat požár v automobilce Laurin a Klement v Mladé Boleslavi v roce 1924 a pomoc postiženým během povodně v roce 1926.

 

Sbor dobrovolných hasičů se v roce 1953 stal Požárním sborem, na jeho činnosti se nicméně téměř nic nezměnilo. Jeho materiální základna byla v roce 1959 rozšířena o specializovaný automobil Tatra 805 a o moderní stříkačku PS  12, později také o automobilovou cisternu zn. CAS 148. Svaz požární ochrany se navíc stal nedílnou součástí  integrovaného záchranného systému.  V pozdějších letech se spolek vrátil ke svému původnímu názvu Sbor dobrovolných hasičů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář